• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

AKTUALNOŚCI

DOFINANSOWANIE ROZBUDOWY OREW

Email Drukuj PDF

W dniu 21 kwietnia 2017r. , w Ośrodku Rewalidacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym przy Stowarzyszeniu „Przymierze – Ziemia Piska” w Piszu, odbyło się podpisanie umowy o dofinansowanie rozbudowy placówki. Dofinansowanie sięga 50% kosztów inwestycji. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie prac już w czerwcu bieżącego roku.
Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Pani Wioletta Śląska-Zyśk, reprezentująca Województwo, osobiście przyjechała do Pisza, aby wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia podpisać umowę.

Śniadanie Wielkanocne

Email Drukuj PDF
Dnia 11.04.2017r. w Ośrodku Rewalidacyjno- Edukacyjno- Wychowawczym w Piszu odbyło się Uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Uczestniczyli w nim  wychowankowie oraz pracownicy placówki. 
Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się kilka dni wcześniej – uwędzono mięso w tradycyjny sposób, upieczono placki na ciasto miodownik, przygotowano mak na makowiec. W poniedziałek, dzień przed uroczystością, przygotowania ruszyły pełną parą: wychowankowie pomagali kroić warzywa na sałatkę, piekły się serniki, makowce i miodownik, dekorowane były stoły kolorowymi bratkami. 
Śniadanie rozpoczęło się o godzinie 1100. V-ce Dyrektor Ośrodka - Pani Halina Niedźwiecka przywitała wszystkich  i złożyła świąteczne życzenia, po czym nadszedł czas na spróbowanie tradycyjnych, wielkanocnych potraw i wypieków, które znalazły się na stołach. Każde dziecko otrzymało słodką niespodziankę -  czekoladowego zająca.
Wspólny czas, jak zwykle, upłynął nam w przyjemnej, świątecznej atmosferze.

Przedstawienie pt. "CZERWONY KAPTUREK"

Email Drukuj PDF
Dnia 03.04.2017 mieliśmy okazję oglądać znakomite przedstawienie przygotowane na podstawie bajki Charles’a Perrault’a.  Łatwowierny Kapturek zdradza przebiegłemu wilkowi drogę do domku babci. Okazuje się jednak, że sprytnego wilka da się przechytrzyć…
Jak zawsze wspaniały, interaktywny, wesoły spektakl wprawił nas w znakomite nastroje. Przypomniał naszym podopiecznym o takich wartościach jak posłuszeństwo wobec rodziców i  przestrzegał przed zbytnią ufnością wobec nieznajomych. 

Witaj Wiosno

Email Drukuj PDF
Dnia 21.03.2017r. o godzinie 11.00 odbyło się ,,Powitanie Wiosny" przygotowane przez nauczycieli : Bogusławę Rumińska , Katarzynę Nadolna i Justynę Witkowska.
Głównym celem zabawy było kształtowanie świadomości zmian w przyrodzie w związku ze zmieniającą się porą roku, jak również kultywowanie tradycji związanych z powitaniem wiosny. W programie zaplanowano konkursy oraz zabawy przy muzyce. Impreza rozpoczęła się odczytaniem listu od Pani Wiosny, która zachęcała wszystkich zebranych do rozwiązania zadań przez nią przygotowanych
Pierwszym zadaniem było rozwiązywanie zagadek związanych z tematyka wiosenna. Hasłami były symbole wiosny, które dzieci przyklejały na dużym arkuszu papieru tym samym tworząc „wiosenny plakat".
Następnie zaproszono wychowanków do wspólnej zabawy przy piosenkach pt. ,,Kle, kle boćku" oraz „Była sobie żabka mała", by mogły naśladować bociana lub poskakać jak Żabka. Trzecia konkurencja były kalambury, polegające na przedstawieniu za pomocą gestu, mimiki czy wyrazów dźwiękonaśladowczych postaci czy symboli wiosny.
Kolejna zabawa przygotowaną przez Panią Wiosnę były tańce przy piosenkach pt. „Stary niedźwiedź mocno śpi" i „Mam chusteczkę haftowana", dzieci mogły wcielić się w postać niedźwiedzia, budzącego się ze snu i łapiącego dziecko, które następnie wcielało się w jego postać.
Po zabawach ruchowych wychowankowie wysłuchali czytanego przez prowadząca wiersza J. Brzechwy ,,Przyjście wiosny". W trakcie czytania do sali weszła Wiosna- Karolinka, przyozdobiona kwiatami oraz motylami i przywitała się z dziećmi korzystając z komunikacji alternatywnej, za pomocą urządzenia Tech Talk (syntezator mowy). Dzieci w podzięce, również przygotowały Pani Wiośnie wiersz, który pięknie przedstawiły.
Prowadzące podziękowały wychowankom za wspólna zabawę oraz za zaproszenia, które przygotowały i umieściły na drzwiach swoich sal. Dzięki zaangażowaniu wszystkich biorących udział w powitaniu Wiosny i miłej atmosferze, jesteśmy przekonani, że Wiosna zostanie już z nami.

Karnawałowo-Walentynkowy Bal Przebierańców

Email Drukuj PDF

Dnia 14.02.2017r., o godzinie 11.00 , w  udekorowanej balonami, serpentynami i serduszkami świetlicy OREW rozpoczął się  „Karnawałowo-Walentynkowy Bal Przebierańców”.  Przygotowaniem imprezy zajęli się: Bożena Bazydło, Monika Lesińska, Anita Niedźwiecka, Monika Sitek oraz dyrektor Michał Wrzosek.
Na początku przywitano wszystkich uczestników balu zarówno słownie , jak też wystrzałem konfetti w kształcie serc,  a z głośników popłynęła piosenka Jerzego Połomskiego „Cała sala śpiewa”. Po tym tańcu bal uznano za rozpoczęty.
W związku z tym, że był to bal przebierańców zaraz po jego rozpoczęciu odbyła się prezentacja strojów. Każda przebrana osoba wstawała i opowiadała (często opiekun mówił za podopiecznego) za  kogo jest przebrana. Pozostali uczestnicy imprezy nagradzali każdy strój brawami. Po prezentacji wszyscy zostali zaproszeni do tańca, podczas którego jedna    z osób prowadzących rozdawała tańczącym połówki rozciętych serc. Zadaniem tańczących było odnalezienie swojej połówki serca.
Kolejną zabawą był taniec z balonami. Wybrane pary otrzymały balon, który należało w trakcie tańca przytrzymywać różnymi częściami ciała. Balon nie mógł upaść na ziemię. Publiczność zachęcała do tańca oklaskami.
Następna  zabawa - „Wędrujący prezent-matrioszka” – polegała na podawaniu sobie podczas muzyki zapakowanego prezentu. Osoba , która miała prezent w momencie gdy następowała przerwa w muzyce, musiała go rozpakować. Wygrał ten podopieczny, który rozpakował ostatnią paczkę, w której była ukryta niespodzianka - lizak w kształcie serca.
Po tej zabawie prowadzące zaprosiły wszystkich do tańca z wodzirejem, a raczej z wodzirejką, która podpowiadała, jak w danym momencie należy tańczyć, np. „tańczymy jak pingwiny”, „kręcimy biodrami” itp.
Kolejnym zadaniem dla zgłaszających się  na ochotnika uczestników balu (podopieczni  i opiekunowie}, było ozdabianie wyciętych z brystolu „piernikowych” serduszek. Na jego wykonanie uczestnicy mieli czas od początku do końca trwania piosenki. Następnie nastąpiła prezentacja prac, które publiczność nagrodziła brawami.
Do następnej zabawy noszącej tytuł „Ludzie do ludzi” znów zaproszono wszystkich uczestników balu. Polegała ona na tym, że po dobraniu się  w  pary, na hasło wypowiadane przez prowadzącą np. „plecy do pleców” – należało tańczyć opierając się o siebie  plecami. Były też inne hasła : „dłonie do dłoni”, „łokcie do łokci”, „kolana do kolan”, „czoło do czoła” itp. Na hasło „ludzie do ludzi”- wszyscy musieli zmienić partnera.
W trakcie całej imprezy słuchano utworów wybranych jako przeboje przez poszczególne Zespoły, a za udział w poszczególnych zabawach, każdy z uczestników otrzymał w nagrodę naklejane na ubranie serduszko.
Na koniec zaproszono wszystkich do kilku wspólnych tańców. Po zabawie osoby prowadzące podziękowały wszystkim za udział w balu i zaprosiły do sal na słodki poczęstunek (pączki).
W trakcie całej imprezy panowała miła i radosna atmosfera. Dzieci chętnie uczestniczyły w poszczególnych konkurencjach przełamując swoją nieśmiałość, wyrabiając jednocześnie wiarę we własne siły. Wychowankowie rozwijali inwencję muzyczną i ruchową.

 

Uroczystość z Okazji Dnia Babci i Dziadka

Email Drukuj PDF
Dnia 19 stycznia 2017 roku o godzinie 11.00 odbyła uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta.
Nasi wychowankowie z tej okazji pod kierunkiem Pani Anny Ciszewskiej, Małgorzaty Topki oraz Justyny Witkowskiej przygotowali inscenizację wiersza „Koncert  Życzeń” oraz wspólnie zaśpiewaliśmy dla naszych gości piosenkę „ Tupu tup po śniegu”. Po gromkich brawach oraz łez wzruszenia nastąpiły konkursy.  Babcie wykazały się precyzją oraz szybkością w konkursie nawijania włóczki, dziadkowie zaś mogli pokazać kreatywność w zrobieniu dla wnuczki bądź wnuczka karnawałowej fryzury. Zarówno dziadkowie jak i babcie wykazali się dużą odwagą starując do konkursu „Słodki uśmiech”. Wbrew pozorom zadanie polegało na wypiciu soku z cytryny. Goście poradzili sobie znakomicie i szerokiego uśmiechu po wypiciu soku nikomu nie zabrało. 
Następnie podopieczni obdarowali swoich ukochanych gości upominkami i laurkami. Przygotowany został również poczęstunek w postaci ciast, kawy, herbaty.  Wspólne rozmowy, pozowanie do wspólnych  zdjęć oraz  chwalenie wnucząt nie miało końca.  Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze, a podziękowania  od zaproszonych gości były liczne. 

Strona 7 z 26

| OREW W PISZU |