• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Biofeedback

            W naszym Ośrodku stosowana jest nowoczesna metoda treningu pracy mózgu. Biofeedback czyli biologiczne sprzężenie zwrotne, które dostarcza człowiekowi informacji zwrotnej o zmianach jego stanu fizjologicznego. Zmiany fizjologiczne organizmu monitorowane są przez odpowiednie urządzenie oraz komputer. Dlatego też oprócz terapeuty potrzebna jest wyspecjalizowana aparatura EEG.

            EEG  BIOFEEDBACK to metoda terapii polegająca na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu, dzięki czemu może świadomie modyfikować funkcje które normalnie nie są kontrolowane świadomie np. fale mózgowe, napięcie mięśniowe itp.

            Informacje zwrotne przekazywane są formie wizualnej. Pacjent patrzy w monitor oglądając grę. Podczas pogłębiania koncentracji na ekranie monitora zmienia się gra np. samolot leci wyżej, samochód jedzie przez pustynię, czy dziewczynka odbija piłkę, w chwilach rozproszenia uwagi gra zatrzymuje się. 

            EEG  BIOFEEDBACK jest całkowicie bezpieczną metodą, bez skutków ubocznych. Motorem skuteczności terapii jest silna wola i motywacja pacjenta. Pacjent ma poczucie odpowiedzialności za wynik własnego leczenia. Metoda ta pozwala zwiększyć szybkość myślenia, koncentrację uwagi, kreatywność, pamięć ale również poprawia nastrój i samoocenę.

            Treningi EEG  BIOFEEDBACK prowadzą stopniowo do większej stabilizacji czynności mózgu, do szybszych zmian wzbudzenia mózgu oraz do poprawy wzorca bioelektrycznego mózgu w przypadku zaburzenia. Podczas treningu pacjent uczy się czynności swojego mózgu, jak pozytywnie zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgu poprzez wzmacnianie pożądanych oraz hamowanie niepożądanych fal mózgu.

            Treningi EEG  BIOFEEDBACK wskazane są zarówno dla osób zdrowych:

                    w celu poprawy szybkości zapamiętywania, uczenia się,

                    w podejmowaniu szybkich prawidłowych decyzji w pracy wymagającej skupienia oraz dla osób, których praca  wiąże się z nadmiernym stresem

jak i dla ludzi z zaburzeniami:

                    funkcji poznawczych: koncentracji, uwagi

                    przy problemach szkolnych (gorsze wyniki w nauce, dysleksja itp.)

                    przy nadpobudliwości ruchowej, agresji, apatii (zespoły ADHD, AD)

                    przy stanach lękowych, natręctwach, depresji

                    przy zaburzeniach przyjmowania pokarmów (anoreksja, bulimia)

                    przy napięciu wewnętrznym, niskiej samoocenie

oraz w chorobach neurologicznych i psychicznych:

                    autyzm;

                    dziecięce porażenie mózgowe

                    padaczka (również lekooporna)

                    w rehabilitacji po urazach czaszki, operacjach mózgu, wylewach i udarach mózgu.

Treningi przeznaczone są zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

             EEG  BIOFEEDBACK jest przyjemną, bezpieczną, bez skutków ubocznych metodą uczenia się w atrakcyjny sposób za pomocą wideogry.

 

| OREW W PISZU |